See morula on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "la",
"3": "morum",
"4": "",
"5": "mulberry"
},
"expansion": "Latin morum (“mulberry”)",
"name": "uder"
}
],
"etymology_text": "From diminutive of Latin morum (“mulberry”).",
"forms": [
{
"form": "morulas",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "morulae",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "s",
"2": "morulae"
},
"expansion": "morula (plural morulas or morulae)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "English undefined derivations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Entries with translation boxes",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Mandarin terms with redundant transliterations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Finnish translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with French translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Mandarin translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Polish translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Spanish translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Swedish translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Embryology",
"orig": "en:Embryology",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "morula cell"
},
{
"word": "morular"
},
{
"word": "morulation"
},
{
"word": "sperm morula"
}
],
"glosses": [
"A spherical mass of blastomeres that forms following the splitting of a zygote; it becomes the blastula"
],
"id": "en-morula-en-noun-t7aJlCvJ",
"links": [
[
"embryology",
"embryology"
],
[
"blastomere",
"blastomere"
],
[
"zygote",
"zygote"
],
[
"blastula",
"blastula"
]
],
"raw_glosses": [
"(embryology) A spherical mass of blastomeres that forms following the splitting of a zygote; it becomes the blastula"
],
"related": [
{
"word": "moruloid"
}
],
"topics": [
"embryology",
"medicine",
"sciences"
],
"translations": [
{
"code": "cmn",
"lang": "Chinese Mandarin",
"lang_code": "cmn",
"roman": "sāngshènpēi",
"sense": "spherical mass of blastomeres",
"word": "桑葚胚"
},
{
"code": "fi",
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"sense": "spherical mass of blastomeres",
"word": "morula"
},
{
"code": "fr",
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"sense": "spherical mass of blastomeres",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "morula"
},
{
"code": "pl",
"lang": "Polish",
"lang_code": "pl",
"sense": "spherical mass of blastomeres",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "morula"
},
{
"code": "es",
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"sense": "spherical mass of blastomeres",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "mórula"
},
{
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "spherical mass of blastomeres",
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "morula"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɔːɹələ/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-morula.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-morula.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-morula.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-morula.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-morula.wav.ogg"
}
],
"word": "morula"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la-new",
"3": "morula"
},
"expansion": "Learned borrowing from New Latin morula",
"name": "lbor"
}
],
"etymology_text": "Learned borrowing from New Latin morula.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "morula",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morula",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "morulaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moruloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "morulatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "morulani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "morulaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moruloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "morulattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "morulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "morulaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moruloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "morulattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "morulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "morulaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moruloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "morulattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "morulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "morulaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moruloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "morulattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "morulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "morulaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "morulaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moruloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moruloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "morulattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "morula",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "morula",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "morul",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Biology",
"orig": "fi:Biology",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"morula"
],
"id": "en-morula-fi-noun-pvzvJ3t4",
"links": [
[
"biology",
"biology"
],
[
"morula",
"#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(biology) morula"
],
"related": [
{
"word": "muurainaste"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "solurypäle"
}
],
"topics": [
"biology",
"natural-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmorulɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞rulɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-orulɑ"
}
],
"word": "morula"
}
{
"forms": [
{
"form": "morulas",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "morula f (plural morulas)",
"name": "fr-noun"
}
],
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "French entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"morula"
],
"id": "en-morula-fr-noun-pvzvJ3t4",
"links": [
[
"morula",
"morula#English"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"word": "morula"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "mora",
"3": "-ulus",
"alt2": "-ula"
},
"expansion": "mora + -ula",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From mora + -ula.",
"forms": [
{
"form": "morulae",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "la-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "morula",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulae",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulae",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulārum",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulae",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulīs",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulam",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulās",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulā",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulīs",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "morula",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "morulae",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "morula<1>"
},
"expansion": "morula f (genitive morulae); first declension",
"name": "la-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "morula<1>"
},
"name": "la-ndecl"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Latin feminine nouns in the first declension",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Latin terms suffixed with -ulus",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"english": "But this flies so rapidly from future to past that it cannot be extended by any delay.",
"ref": "397 CE – 401 CE, Aurelius Augustinus Hipponensis, Confessions 11.15",
"text": "quod tamen ita raptim a futuro in praeteritum transvolat, ut nulla morula extendatur.",
"translation": "But this flies so rapidly from future to past that it cannot be extended by any delay.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"a brief delay"
],
"id": "en-morula-la-noun-UYo9gKH-",
"links": [
[
"brief",
"brief"
],
[
"delay",
"delay"
]
],
"tags": [
"declension-1",
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈmɔ.rʊ.ɫa]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈmɔː.ru.la]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "morula"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pl",
"2": "la-new",
"3": "morula"
},
"expansion": "Learned borrowing from New Latin morula",
"name": "lbor"
}
],
"etymology_text": "Learned borrowing from New Latin morula.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pl-decl-noun-f",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "morula",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morule",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moruli",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morul",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruli",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulom",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulę",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "morule",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulą",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "morulami",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "moruli",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulach",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulo",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "morule",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "morula f",
"name": "pl-noun"
}
],
"hyphenation": [
"mo‧ru‧la"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mo‧ru‧la"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "pl-decl-noun-f"
}
],
"lang": "Polish",
"lang_code": "pl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Polish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Polish links with manual fragments",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Polish links with redundant alt parameters",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Polish links with redundant wikilinks",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Polish terms with collocations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "pl",
"name": "Embryology",
"orig": "pl:Embryology",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
13,
19
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "morula stage",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "faza/stadium moruli",
"translation": "morula stage",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"morula (spherical mass of blastomeres that forms following the splitting of a zygote)"
],
"id": "en-morula-pl-noun-s4kgiWXm",
"links": [
[
"embryology",
"embryology"
],
[
"morula",
"morula#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(embryology) morula (spherical mass of blastomeres that forms following the splitting of a zygote)"
],
"tags": [
"feminine"
],
"topics": [
"embryology",
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mɔˈru.la/"
},
{
"rhymes": "-ula"
}
],
"word": "morula"
}
{
"derived": [
{
"word": "morula cell"
},
{
"word": "morular"
},
{
"word": "morulation"
},
{
"word": "sperm morula"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "la",
"3": "morum",
"4": "",
"5": "mulberry"
},
"expansion": "Latin morum (“mulberry”)",
"name": "uder"
}
],
"etymology_text": "From diminutive of Latin morum (“mulberry”).",
"forms": [
{
"form": "morulas",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "morulae",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "s",
"2": "morulae"
},
"expansion": "morula (plural morulas or morulae)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "moruloid"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English nouns with irregular plurals",
"English terms derived from Latin",
"English undefined derivations",
"Entries with translation boxes",
"Mandarin terms with redundant transliterations",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Terms with Finnish translations",
"Terms with French translations",
"Terms with Mandarin translations",
"Terms with Polish translations",
"Terms with Spanish translations",
"Terms with Swedish translations",
"en:Embryology"
],
"glosses": [
"A spherical mass of blastomeres that forms following the splitting of a zygote; it becomes the blastula"
],
"links": [
[
"embryology",
"embryology"
],
[
"blastomere",
"blastomere"
],
[
"zygote",
"zygote"
],
[
"blastula",
"blastula"
]
],
"raw_glosses": [
"(embryology) A spherical mass of blastomeres that forms following the splitting of a zygote; it becomes the blastula"
],
"topics": [
"embryology",
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɔːɹələ/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-morula.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-morula.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-morula.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-morula.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-morula.wav.ogg"
}
],
"translations": [
{
"code": "cmn",
"lang": "Chinese Mandarin",
"lang_code": "cmn",
"roman": "sāngshènpēi",
"sense": "spherical mass of blastomeres",
"word": "桑葚胚"
},
{
"code": "fi",
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"sense": "spherical mass of blastomeres",
"word": "morula"
},
{
"code": "fr",
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"sense": "spherical mass of blastomeres",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "morula"
},
{
"code": "pl",
"lang": "Polish",
"lang_code": "pl",
"sense": "spherical mass of blastomeres",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "morula"
},
{
"code": "es",
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"sense": "spherical mass of blastomeres",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "mórula"
},
{
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "spherical mass of blastomeres",
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "morula"
}
],
"word": "morula"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la-new",
"3": "morula"
},
"expansion": "Learned borrowing from New Latin morula",
"name": "lbor"
}
],
"etymology_text": "Learned borrowing from New Latin morula.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "morula",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morula",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "morulaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moruloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "morulatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "morulani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "morulaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moruloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "morulattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "morulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "morulaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moruloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "morulattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "morulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "morulaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moruloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "morulattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "morulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "morulaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moruloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "morulattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "morulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "morulaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "morulaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moruloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moruloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "morulattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moruloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moruloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "morula",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "morula",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "morul",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "muurainaste"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish learned borrowings from New Latin",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms borrowed from New Latin",
"Finnish terms derived from New Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/orulɑ",
"Rhymes:Finnish/orulɑ/3 syllables",
"fi:Biology"
],
"glosses": [
"morula"
],
"links": [
[
"biology",
"biology"
],
[
"morula",
"#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(biology) morula"
],
"topics": [
"biology",
"natural-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmorulɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞rulɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-orulɑ"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "solurypäle"
}
],
"word": "morula"
}
{
"forms": [
{
"form": "morulas",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "morula f (plural morulas)",
"name": "fr-noun"
}
],
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"French countable nouns",
"French entries with incorrect language header",
"French feminine nouns",
"French lemmas",
"French nouns",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"morula"
],
"links": [
[
"morula",
"morula#English"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"word": "morula"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "mora",
"3": "-ulus",
"alt2": "-ula"
},
"expansion": "mora + -ula",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From mora + -ula.",
"forms": [
{
"form": "morulae",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "la-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "morula",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulae",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulae",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morulārum",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "morulae",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulīs",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulam",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulās",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulā",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulīs",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "morula",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "morulae",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "morula<1>"
},
"expansion": "morula f (genitive morulae); first declension",
"name": "la-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "morula<1>"
},
"name": "la-ndecl"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Latin 3-syllable words",
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin feminine nouns",
"Latin feminine nouns in the first declension",
"Latin first declension nouns",
"Latin lemmas",
"Latin nouns",
"Latin terms suffixed with -ulus",
"Latin terms with IPA pronunciation",
"Latin terms with quotations",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"examples": [
{
"english": "But this flies so rapidly from future to past that it cannot be extended by any delay.",
"ref": "397 CE – 401 CE, Aurelius Augustinus Hipponensis, Confessions 11.15",
"text": "quod tamen ita raptim a futuro in praeteritum transvolat, ut nulla morula extendatur.",
"translation": "But this flies so rapidly from future to past that it cannot be extended by any delay.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"a brief delay"
],
"links": [
[
"brief",
"brief"
],
[
"delay",
"delay"
]
],
"tags": [
"declension-1",
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈmɔ.rʊ.ɫa]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈmɔː.ru.la]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "morula"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pl",
"2": "la-new",
"3": "morula"
},
"expansion": "Learned borrowing from New Latin morula",
"name": "lbor"
}
],
"etymology_text": "Learned borrowing from New Latin morula.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pl-decl-noun-f",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "morula",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "morule",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moruli",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "morul",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moruli",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulom",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulę",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "morule",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulą",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "morulami",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "moruli",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "morulach",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "morulo",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "morule",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "morula f",
"name": "pl-noun"
}
],
"hyphenation": [
"mo‧ru‧la"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mo‧ru‧la"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "pl-decl-noun-f"
}
],
"lang": "Polish",
"lang_code": "pl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Polish 3-syllable words",
"Polish entries with incorrect language header",
"Polish feminine nouns",
"Polish learned borrowings from New Latin",
"Polish lemmas",
"Polish links with manual fragments",
"Polish links with redundant alt parameters",
"Polish links with redundant wikilinks",
"Polish nouns",
"Polish terms borrowed from New Latin",
"Polish terms derived from New Latin",
"Polish terms with IPA pronunciation",
"Polish terms with collocations",
"Rhymes:Polish/ula",
"Rhymes:Polish/ula/3 syllables",
"pl:Embryology"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
13,
19
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "morula stage",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "faza/stadium moruli",
"translation": "morula stage",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"morula (spherical mass of blastomeres that forms following the splitting of a zygote)"
],
"links": [
[
"embryology",
"embryology"
],
[
"morula",
"morula#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(embryology) morula (spherical mass of blastomeres that forms following the splitting of a zygote)"
],
"tags": [
"feminine"
],
"topics": [
"embryology",
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mɔˈru.la/"
},
{
"rhymes": "-ula"
}
],
"word": "morula"
}
Download raw JSONL data for morula meaning in All languages combined (29.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.